بهینه سازی سایت یا سئو چیست ؟

در حال حاضر می‌توان گفت موتور های جستجو به دروازه ورود به بیشتر کسب کارها تبدیل شده‌اند.

 اگر گرسنه هستیم ، برای یافتن بهترین رستوران ها و خواندن نظرات ، از یک موتور جستجو استفاده می‌کنیم. اگر به دنبال کالایی یا خدماتی هستیم ، درباره آن تحقیق می کنیم و حتی شاید آن را از طریق وب خریداری  کنیم. و با انقلاب ابزارهایی مانند تلفن های هوشمند ، تبلت ها، ما دیگر با محدودیت مکانی مواجه نیستیم. برای آشنایی مختصر با سئو با وبلاگ راینومگ همراه باشید

مردم تمام روز را جستجو می کنند. اما سوال اصلی این است که آیا آنها شما را در نتایج جستجو پیدا می کنند؟

در جواب این سوال سئو (S.E.O) اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

سئو چیست ؟

نقش اساسی  سئو چیست ؟

مفید و مختصر بخواهیم سئو رو تعریف کنیم، به مجموعه‌ای از اقداماتی که در درون و بیرون سایت به منظور جذب ترافیک بیشتر انجام می‌شود را سئو می‌گویند.

جناب عادل طالبی عزیز در مقدمه کتاب سئو 2020 بسیار زیبا فرمودند که سئو الزاماً رتبه اول نتایج گوگل نیست، هرکاری که منجر به ارتقا کیفیت لینک سایت در صفحات گوگل شود، سئو است.

اکنون سرچ یا جستجو به  بخشی از زندگی روزمره ما تبدیل شده است  و ما به عنوان مصرف کننده ، به موتورهای جستجو اعتماد می کنیم تا به کیفیت مطلوب مورد نظر دست یابیم..

در حال حاضر به عنوان یک تاجر دیگر صرف آنلاین بودن، کافی نیست، بلکه باید با تولید محتوا و دیگر شگردهای اصولی وبمستری باید بتوانیم بیشتر دیده شویم تا brand awareness موثری ایجاد کرده باشیم.

اهمیت رتبه سئو چیست ؟

همچنین می‌دانیم که جایگاه 10 بهتر از جایگاه 11 است و جایگاه 3 بهتر از جایگاه 10 است و معمولاً چایگاه 1 از دیگر جایگاه‌ها بهتر است، نکته‌ای که بسیار قابل توجه است، دیده شده در صورتی که جایگاه دوم تا پنجم باشیم، ولی از brand awareness خوبی برخوردار باشیم و مخاطب سابقه ذهنی مناسبی از ما داشته باشد و از عناوین جذابی استفاده کرده باشیم و مواردی از این دست، صفحات ما مستعد دریافت کلیک‌های بیشتری نسبت به صفحات بالاتر می‌شوند.

عوامل موثر بر کسب نتایج سئو چیست ؟

سئو داخلی چیست ؟

سئو داخلی به هر فعالیت و اقداماتی که داخل سایت انجام می شود اعم  از کدنویسی داخلی ، تولید محتوا و … که به منظور افزایش رتبه سایت در گوگل است را سئو داخلی می گویند.

خلاصه‌ای از عوامل مهم سئو داخلی

1. عنوان صفحه ( Page Title)

2. تگ توضیحات ( Meta Description)

3. ساختاربندی URL

4. چگالی کلمات کلیدی

5. بهینه سازی عکس‌ها

6. لینک دهی داخلی

برای آشنایی بیشتر با سئو داخلی اینجا کلیک کنید 

سئو خارجی چیست ؟

سئو خارجی به کلیه فعالیت هایی گفته می شود که در خارج از وب سایت انجام می شود. شگردهای سئو خارجی عبارتند از:

1. سایت های شبکه های اجتماعی

2. بازاریابی محتوا

3. ثبت نام در موتورهای جستجو

4. بازاریابی ویدئو

و …

برای آشنایی بیشتر با سئو خارجی اینجا کلیک کنید

حرف آخر سئو چیست ؟

بدون سئو یک وب‌سایت نمی‌تواند به‌درستی در نتایج موتورهای جستجو دیده شود. بنابراین اگر موتور جستجو نتواند وب‌سایت شما را مشاهده کند، مطمئناً کاربران نیز قادر به یافتن سایت شما نخواهند بود.

برای فهم اهمیت سئو موارد زیر را هم در نظر بگیرید:

  • اغلب کاربران موتورهای جستجو علاقه دارند تا یکی از 5 نتایج پیشنهاد شده در صفحه نخست را انتخاب نمایند؛ بنابراین اگر برای مطالب خود به دنبال خواننده هستید یا برای فروشگاه خود به مشتری نیاز دارید، ناچارید که در رتبه‌های بالای نتایج جستجو باشید.
  • سئو تنها برای سازگاری با موتورهای جستجو نیست، بلکه یک سئوی خوب موجب بهبود تجربه کاربری و کاربرد بیشتر یک وب‌سایت می‌شود.
  • سئو برای دیده شدن وب‌سایت شما در شبکه‌های اجتماعی مفید است. نزدیک به سه میلیارد نفر از مردم جهان حداقل در یکی از شبکه‌های اجتماعی حضور دارند. محتوای شما اگر در نتایج جستجو جایگاه مناسبی داشته باشد و کاربر آن را انتخاب کند، به‌احتمال زیاد در یکی از شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس‌بوک و توئیتر به اشتراک گذاشته می‌شود و این اشتراک به معنای یک لینک مفید برای بهبود رتبه وب‌سایت شماست.

منابع:

دوره‌ی seo foundation از سایت lynda.com

کتاب سئو 2020 نوشته‌ی آدام کلارک | نشر برایند